بهترین روش استفاده از وردپرس برای طراحی سایت

وردپرس به‌عنوان محبوب‌ترین سیستم مدیریت محتوای جهان، راه‌های مختلفی برای ساخت و طراحی وب‌سایت به شما ارائه می‌دهد. در این مقاله، به بررسی سه روش رایج برای استفاده از وردپرس می‌پردازیم. من قصد دارم که به شما در انتخاب بهترین روش ممکن کمک کنم 1- استفاده از قالب آماده برای وردپرس قالب‌های وردپرس طرح‌های آماده‌ای…

وردپرس به‌عنوان محبوب‌ترین سیستم مدیریت محتوای جهان، راه‌های مختلفی برای ساخت و طراحی وب‌سایت به شما ارائه می‌دهد. در این مقاله، به بررسی سه روش رایج برای استفاده از وردپرس می‌پردازیم. من قصد دارم که به شما در انتخاب بهترین روش ممکن کمک کنم

1- استفاده از قالب آماده برای وردپرس

قالب‌های وردپرس طرح‌های آماده‌ای هستند که می‌توانید برای وب‌سایت خود استفاده کنید. این قالب‌ها تنوع بسیار زیادی دارند که با توجه به راه‌اندازی سریع آن، گزینه‌ای فریبنده برای مبتدیان است.

اما نکته بسیار مهم این است که قالب‌های آماده مشکلات بسیار زیادی را در آینده برای شما ایجاد می‌کنند. این مشکلات شامل مواردی چون؛ محدودیت در سفارش سازی، انعطاف‌پذیری بسیار کم، بهینه نبودن کدها، کند و سنگین بودن و عدم سازگاری با سایر افزونه و برنامه‌‌ها (امکان از دسترس خارج شدن سایت در هر لحظه وجود دارد) است؛ بنابراین اعمال هر تغییرات و اضافه کردن هر ویژگی جز با صرف هزینه زیاد امکان‌پذیر نیست.

2- کدنویسی فرانت اند برای وردپرس

اگر دانش کدنویسی دارید، می‌توانید فرانت‌اند وب‌سایت خود را با استفاده از زبان‌های HTML، CSS و JavaScript  طراحی کرده و با استفاده از PHP بک‌اند سایت را گسترش داد. این روش به شما انعطاف‌پذیری و کنترل کاملی بر ظاهر و عملکرد وب‌سایتتان می‌دهد.

اما مشکلی که وجود دارد این است شما باید به چهار زبان برنامه‌نویسی مسلط باشید، همچنین سایت طراحی شده با کدنویسی نیاز به به‌روزرسانی و نگه‌داری همیشگی دارد. طراحی و توسعه وب‌سایت با کدنویسی زمان‌بر و پیچیده است بنابراین مناسب برای افرادی است که زمان و بودجهٔ زیادی دارند و می‌توانند حداقل 6 هفته صبر کرده و حداقل 40-50 میلیون تومان بودجه تهیه کنند.

3- استفاده از صفحه ساز (پیج بیلدر) برای وردپرس

صفحه‌ساز یا Page Builder یک افزونه یا قالب برای وردپرس است که به شما امکان می‌دهد صفحات وب‌سایت خود را بدون نیاز به دانش کدنویسی طراحی کنید. این افزونه‌ها با استفاده از رابط کاربری گرافیکی کشیدن و رهاکردن (drag-and-drop) به شما این امکان را می‌دهند که عناصر مختلف را به صفحات خود اضافه کنید و آنها را به‌دلخواه خود بچینید.

مشکل بزرگ در دنیای طراحی سایت چیست؟

مشکل بزرگی که در صنعت طراحی سایت وجود دارد این است که تعداد خیلی زیادی صفحه‌ساز یا Page Builder وجود دارد

1-صفحه‌سازهایی وردپرس که شامل مواردی چون المنتور، ویژوال کمپوزر، دیوی، اکسیژن، بریکس می‌باشد همچنین صفحه‌سازهایی همانند کویکلی و کیدنس وجود دارد که با ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس ادغام شده‌اند و امکانات جدیدی را به آن اضافه می‌کنند.

2- صفحه‌سازهایی نیز خارج از دنیای وردپرس وجود دارند که می‌توان به مشهورترین آن‌ها یعنی ورک فلو، ویکس و  اسکور اسپیس اشاره کرد.

زیاد بودن صفحه سازها باعث گیج شدن مردم می‌شود که کدام صفحه‌ساز را برای سایت خود انتخاب کنم؟ ضمن اینکه صفحه‌سازها به مرور زمان از دور خارج می‌شوند و صفحه‌سازهای جدیدی به وجود می‌آیند!

از طرف دیگر چون به‌راحتی با انتخاب یک صفحه‌ساز می‌توان وارد صنعت طراحی سایت شد، تعداد بسیار، بسیار زیادی طراح سایت وجود دارد که به‌صورت مداوم در حال تولید محتوای آموزشی هستند (مانند طراحی صفر تا صد سایت با المنتور، دیوی و ویژوال کامپوزر یا حتی آموزش صفر تا صد CSS و همچنین فروش دوره‌های آموزشی انواع  قالب‌های آماده) و بعد با مشاهده کار آنها متوجه می‌شویم که آنها فقط زبان آن صفحه‌ساز خاص را یاد گرفته‌اند که بتوانند با سرهم کردن تعدادی عناصر (المان یا ویجت) کار را پیش ببرند درحالی‌که در واقعیت زبان طراحی سایت را یاد نگرفته‌اند!

در واقع یاد نگرفته‌اند که طراحی سایت مستلزم چه مواردی باید باشد! نتیجه نهایی طراحی سایت باید به چه صورتی باشد! مفاهیم بسیار، بسیار مهمی مانند، مقیاس‌پذیری، نگهداری، دسترسی‌پذیری و عملکرد بالا را درک نمی‌کنند. نکات بسیار مهم و اساسی را نمی‌دانند، چون که تمام‌وقت و زمان خود را وقف یادگیری یک صفحه‌ساز خاص می‌کنند. در حالی در بسیاری اوقات صفحه سازی که با آن کار می‌کنند اصلاً حرفه‌ای نیست و ابزاری برای تازه‌کارهاست نه حرفه‌ای‌ها!

به صفحه‌ساز و روش خاصی تعصب نداشته باشید!

نکته بسیار مهم: نباید شما نسبت به اصول و روش‌هایی که قبلا استفاده کرده‌اید جبهه و مقاومتی داشته باشید! چون به‌احتمال زیاد از صفحه‌سازهایی استفاده کرده‌اید که حرفه‌ای نیستند، یا حتی ممکنه زمان خیلی زیادی رو صرف کدنویسی کرده‌اید! آموزش‌هایی که من درست می‌کنم برای کسانی مناسب است که قصد دارند یک طراح سایت خیلی حرفه‌ای شن! شما ممکنه فریلسنر باشید و برای خودتان کار کنید، یا کارمند یک شرکت باشید و یا شرکت اختصاصی طراحی سایت خودتان رو داشته باشید!

صفحه‌سازهایی که حرفه‌ای هستند بسیار اندک هستند، در پست دیگری صفحه‌سازهای حرفه‌ای رو انتخاب می‌کنیم، اما شما باید بدانید که قرار است طراحی سایت رو یاد بگیرید و این شما را محدود صفحه‌ساز ساز خاصی نمی کنه! اگر به یک متخصص المنتور بگید که با یک صفحه‌ساز دیگر مثل وب فلو یا کویکلی، یک سایت رو طراحی کنه مطمئن باشید که نمی‌تواند این کار رو انجام بده! اما اگر شما اصول و پایه‌های درست طراحی سایت رو بلد باشید میتوانید با صفحه سازی که ابزارهای حرفه‌ای داشته باشه، یک سایت حرفه‌ای درست کنید.

وقت خود را روی صفحه‌سازهای غیرحرفه‌ای هدر ندهید!

همه صفحه‌سازهایی که ابزارهای سطح حرفه‌ای دارند و اجازه انجام کارهای حرفه‌ای را می‌دهند، عملاً یکسان هستند، این چیزی است که شما خواهید دید. اما صفحه‌سازهایی که برای مبتدیان ساخته شده‌اند یکسان نیستند، این صفحه‌سازها همه کارها را متفاوت انجام می‌دهند، زیرا همه آنها تصورات و دیدگاه‌های متفاوتی از این دارند که چه روشی برای یک مبتدی که چیزی از طراحی سایت نمی‌داند، منطقی است! بنابراین آنها در واقع روند انجام کار را از یک ابزار حرفه‌ای به یک ابزار غیرحرفه‌ای تغییر می‌دهند.

اگر زمان خود را صرف یادگیری آن صفحه‌سازها کنید، حقیقتا زمان خود را تلف کرده‌اید چرا که زبان و اصول واقعی طراحی سایت را یاد نمی‌گیرید، بلکه تنها زبان یک صفحه‌ساز بسیار خاص مثل المنتور را یاد می‌گیرید. این مشکل بزرگی است به‌خصوص اگر قصد دارید خود را به‌عنوان یک طراح وب معرفی کنید و از مشتریان پول دریافت کنید، چرا که فقط یاد گرفته‌اید چگونه وب‌سایت‌ها را در یک ابزار بسیار خاص سرهم‌بندی کنید. اما زمانی که نوبت به ایجاد وب‌سایت‌های مبتنی بر دسترسی‌پذیری، قابلیت نگهداری، مقیاس‌پذیری و عملکرد بالا می‌رسد، واقعاً نمی‌دانید چه کاری انجام دهید!

از کجا شروع کنم و کدام صفحه‌ساز را انتخاب کنم؟

بنابراین، اگر می‌خواهید از صفر شروع کنید و طراح حرفه‌ای سایت شوید، یا اگر از صفحه‌سازهایی دیگه‌ای مانند المنتور، ویژوال کمپوزر، دیوی، ویکس آمده‌اید، می‌توانید با آموزش‌های مرادیز وب بهترین ابزار ممکن را انتخاب کنید و خیلی سریع با اصول استاندارد طراحی سایت آشنا شوید.

در ادامه آموزش‌های مرادیز وب به شما کمک می‌کند که مهارت‌های خود را به سقف آسمان ببرید. شما به‌سرعت از حالت “خب من یک سرهم کننده سایت با یک ابزار خاص هستم” به حالت “من یک طراح وب عالی هستم، دقیقا می‌دانم که دارم چه‌کار می‌کنم، می‌دانم که صفحه‌ساز چه چیزی را خروجی می‌دهد، می‌دانم وقتی از یک صفحه‌ساز درخواست می‌کنم چه چیزی باید خروجی بگیرد” تبدیل می‌‌شوید.

ممکن است صفحه سازی که استفاده می‌کنید منفجر شود و یک‌شبه از بین برود و باید به صفحه‌ساز ساز دیگری بروید، مشکلی نیست زیرا وقتی به صفحه‌ساز حرفه‌ای جدید می‌روید، از قبل می‌دانید که همه چیز چگونه کار می‌کند، دقیقاً می‌دانید چه کاری باید انجام دهید. این بسیار قدرتمند است، بنابراین این مشکل اساسی در صنعت ما است و آموزش‌های ما قرار است آن را برطرف کند.

دیگر نیازی به آموزش‌های صفر تا صد المنتور و CSS و یک قالب خاص نیاز دارید! وقتی آموزش‌های ما را رصد کنید و مفاهیم آن را انجام دهید، می‌توانید از هر صفحه‌ساز حرفه‌ای موجود در بازار استفاده کنید، البته تعداد آنها کم است (انتخاب بهترین صفحه‌ساز) و سایر صفحه‌سازهایی غیرحرفه‌ای را با دلایل خیلی خوبی رد می‌کنید. همه این موضوعات را به‌خوبی یاد می‌گیرید و شما به یک حرفه‌ای واقعی تبدیل خواهید شد.

من مطمئن هستم که افراد زیادی وجود خواهند داشت که به محتوای این آموزش‌ها حمله می‌کنند، زیرا صفحه‌ساز محبوب آنها ممکن است زیر اتوبوس پرت شود. اما باید اصول درست طراحی سایت را آموزش بدهیم، آنچه که شما در پایان دوره به آن تبدیل می‌شوید، یک حرفه‌ای واقعی است و این نتیجه نهایی است. اگر یک صفحه‌ساز می‌خواهد صفحه‌ساز حرفه‌ای باشد پس باید آن را زیر اتوبوس بیندازیم و از آزمون استاندارد بودن موفق بیرون بیاید پس باید این کار را بکنیم!

اولین دیدگاه را بنویسید

مهدی مرادی

من یک کارآفرین و آموزش‌دهنده وردپرس هستم که برای کیفیت کار بسیار ارزش قائلم تا سایت‌هایی فوق‌العاده طراحی کنم. همچنین علاقه بسیار زیادی به مباحث قانون جذب دارم و سال‌ها مطالعه و تحقیق کردم. اگر به کارهایی که آموزش و انجام می‌دهم علاقه‌مندید، بسیار خوشحال می‌شوم منو از طریق سایت و فضای مجازی دنبال کنید.

فهرست محتوا

مطالب بیشتر شبیه این

مقاله‌ها و ویدئوهای مرتبط

ایمیل‌هایم را دریافت کن

ایمیل‌های رایگان هفتگی برای به اشتراک گذاری جدیدترین آموزش‌ها و محتوای عالی. بدون هرزنامه و مزاحمت، من به حریم خصوصی شما احترام میذارم.

آموزش و طراحی سایت مرادیز وب